Portetai


www.ijk.lt

Šįkart apie darbą... Dažnai tenka piešti portretus iš nuotraukų pagal užsakymus. Tiems, kas matė karikatūristus gatvėse, per keliolika minučių sukuriančius linksmus paveikslėlius, mano veikla irgi gali pasirodyti nesudėtinga, neužimanti daug laiko ir nereikalaujanti didelių pastangų. Tai yra klaidingas stereotipas. Pabūsiu šiandien mitų griovėja ir papasakosiu apie dailininko "virtuvę". 


www.ijk.lt

Gaunu nuotrauką. Labai džiaugiuosi, jei tai būna geros kokybės, profesionaliai padaryta fotografija, kurioje matosi visos detalės ir apšvietimas puikus, tačiau tai būna retenybė. Dažniausiai žmonės atsiunčia mažytę, neryškią nuotrauką, kartais darytą su mobiliuoju telefonu, ir prašo stebuklo. Kaip ten bebūtų, stengiuosi įgyvendinti visus prašymus, net ir pagal tokią medžiagą. 
Iš pradžių kompiuteryje apkarpau nuotrauką pagal būsimą paveikslo formatą. Padarau kelis skirtingus "kadrus", skirtingas kompozicijas. Jei reikia, pastumiu kažką arčiau ar toliau. Kartais tenka suklijuoti iš kelių nuotraukų bendrą vaizdą. Kai užsakovas nėra apsisprendęs, ar nori paveikslo spalvoto, ar juodai-balto, kompiuterio pagalba padarau ir tokių eskizų variantus. Įkeliu ir skirtingus fonus. Kompiuteriniai eskizai yra siunčiami užsakovui, kad galėtų geriau įsivaizduoti būsimo paveikslo viziją ir išsirinkti labiausiai patinkantį variantą. 
Tada prasideda rankų darbas. Ant popieriaus lapo paprastu grafitiniu pieštuku lengvais štrichais pasižymiu žmonių ir kitų objektų kontūrus. Tada pereinu prie štrichavimo ir/ar tonavimo. Tam turiu sukauptą didelę įvairiausių pieštukų kolekciją, kurią vis papildau. Renkuosi tik aukščiausios kokybės pieštukus ir popierių, kadangi nuo to priklauso ir darbo rezultatai. 
Štrichavimas užima daugiausiai laiko. Paveikslas yra dengiamas keliais sluoksniais. Viena ant kitos maišomos spalvos. Viskas atliekama labai kruopščiai. Nuo bendrų foninių plotų palaipsniui pereinama prie smulkiausių detalių. Kai visuma yra pabaigta, paryškinami svarbiausi akcentai, dedami paskutiniai štrichai. Darbas fotografuojamas, nuotraukos dedamos į archyvą, o paveikslas keliauja pas užsakovą. 

www.ijk.lt

Dauguma paveikslų yra užsakomi kaip dovanos ir neturiu tiesioginio kontakto su žmonėmis, kuriuos piešiu. Kartais mano klientai papasakoja apie tuos žmones, jų charakterį, gyvenimo būdą ir pomėgius. Kartais paveikslai yra kuriami su gilesne idėja, ypatinga nuotaika. 
Prisiminiau vieną, prieš kelis metus žiūrėtą filmą (dramą) apie dailininką portretistą. Rekomenduoju pažiūrėti - iš arčiau ir galbūt nauju kampu pamatysite, kaip vyksta visas procesas. Originalus filmo pavadinimas: "Im Winter Ein Jahr" (2008). 

FIlmo "Im Winter Ein Jahr" (2008) plakatas

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą